Book your FREE consultation today! Click Here or call: (613) 730-0264

Saving money on food #3

Posted: Mar 14, 2013

Share

Saving money on food #3

Today’s tip is simple and will save you a lot of money – buy the store brand instead of the name brand.  The quality is the same yet the price can be significantly less.

Consider the following staple items (comparing equal amounts/package sizes) Note that none of the items were on sale:

1.  Brand name cheese vs. store brand: $3.00 difference in price.  Both are identical in terms of nutritional value.

2.  Brand name yogurt vs. store brand: $0.70 difference in price.  Like the cheese, both have the same nutritional value.

3.  Brand name canned tuna vs. store brand: $0.90 difference in price.  You’ll also save 10 calories and 20mg of sodium per serving by choosing the store brand.

4.  Brand name peanut butter vs. store brand: $1.30 difference in price.  Save 10 calories and 5mg sodium per serving by choosing the store brand.

5.  Brand name flour vs. store brand: $2.50 difference in price.  Choosing the store brand will also save you 5mg of sodium per serving.

6.  Brand name shampoo vs. store brand: $3.00 difference in price.

Total savings = $12.10

That may not seem like much, but keep in mind that I only sampled seven items and chances are, you purchase more items per trip the majority of the time.  Multiply those savings per week and the savings will add up to several hundred dollars per year.

Mark McGill, RD